Роџерс Куп: Надал-Медведев и Вилијамс-Андреску во финалните битки

Данил Медведев го избори првото Финале на турнир од Мастерс серијата. Ќе игра за трофејот на „Роџерс куп“ откако ја доби полуфиналната битка со сонародникот Карен Хачанов со 2-0 во сетови.

Поради оваа победа, Медведев  од понеделник ќе биде најдобро рангираниот Русин на АТП листата. Финалната е зака пресметка е закажана за вечерва, а Медеведев ќе му се противстави на бранителот на торфејот и петкратен осовјувач на титулата на овој Мастерс, Рафаел Надал.

Шпанецот без борба дојде до местото во финалето поради тоа што Гаел Монфис поради исцрпеност не се појави на теренот.

 

На женската половина од „Роџерс куп“ за трофејот ќе играат Серена Вилијамс и домашната фаворитка Бјанка Андреску. Серена направи голем прсврт во полуфиналето против Мари Бускова откако го загуби воведниот сет со 6-1. Се созеде во средината на вториот сет и додје до триумф од 2-1 во сетови и шанса да се бори за четвртиот трофеј на Мастерсот во Канада.

 

 

 

 

Се вчитува...