ЛА Лејкерс завери уште една победа без Леброн Џејмс – Деби на Гордон со 13 поени, Хоукс без шанса

Денвер Нагетс ја совлада Атланта Хоукс со 126-102 во натпревар ноќта помеѓу недела и понеделник. На преостанатите два меча, Лејкерси го совладаа Орландо Меџик со 96-93, додека Портланд беше подобар од Торонто со 122-117.

На првиот натпревар за Денвер, Гордон одигра 21 минута, а поранешниот играч на Орландо Меџик можеше да ужива во одличната игра на неговиот тим. „Јастребите“ подобро го отворија натпреварот, но одиграа многу лоша втора четвртина, особено во фазата на одбрана. Во тој дел од натпреварот, Денвер доби 14 разлика, за да продолжи да доминира и во второто полувреме. Нагетс направија предност од 25 поени на почетокот на четвртата четвртина и разликата не беше помала од 20 поени.

Џамајл Грин беше најефикасен кај Нагетс со 20 поени, Џамал Мареј постигна 17, а Никол Јокиќ 16 со десет скока и осум асистенции. Арон Гордон имаше 13 поени и шут од играта 6/9 за 21 минута, а беше и стартер на своето деби.

Кај Атланта, Тре Јанг имаше 21 поен, додека Богдан Богдановиќ го започна мечот како стартер, но тој постигна девет поени со удар од играта 4/9.

Портланд славеше во Тампа против Торонто Репторс 122-117. „Блејзерси“ направија фантастична трета четвртина во која ги оставија Репторс на само десет поени и со тоа направија разлика што се покажа како доволна за победа на мечот. Во таа трета четвртина, Репторс шутираа со 4/22 успешност од играта и имаа пет загубени топки.

Торонто сепак не се предаде и направи серија во која домашниот тим се врати на минус на една до две и пол минути до крајот, и скоро целата брилијантна трета четвртина на „Блејзерси“ падна во вода. Тогаш Си-Џеј Мекалум одговори со погодок и фаул, па така тимот на Порталанд сепак го обезбеди триумфот.

Мекалум го заврши мечот со 23 поени, Дамијан Лилард додаде 22, а Јусуф Нуркиќ имаше десет како стартер. Кај Торонто, Паскал Сијакам беше најдобар со 26 поени.

Лејкерс преживеаја уште еден натпревар без Леброн Џејмс и Ентони Дејвис, а овој пат го совладаа Орландо на домашен терен со 96-93. Орландо имаше водство на седум минути до крајот, со што Лејкерси успеаја да ја вратат контролата врз резултатот со серија од 12-1. Доминираа Денис Шредер и Кајл Кузма, кои имаа по пет поени во таа серија. Орландо заостануваше на три поени од последниот посед на топка, а ударот за продолженија го промаши Ото Портер, иако имаше целосно отворен шут кон кошот.

Овој натпревар Шредер го заврши со 24 поени, додека Кајл Кузма додаде 21 со 11 скока. Двејн Бејкон имаше 26 поени за Орландо, кој неодамна тргуваше со тројцата најдобри играчи, Никола Вучевиќ, Еван Фурние и Ерон Гордон. Овој натпревар го одигра Меџик без да се повреди Теренс Рос.