„Лавовите“ со „скалпот“ на Шкупи, „пандевци“ го демолираа Работнички, Шкендија подобра од Ренова (ВИДЕО)

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 13. КОЛО….

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКУПИ (2-1)

Адем 65′(п), Филиповски 90’+2 – Ѓоргиевски 71′

Битола: ПЕЛИСТЕР – СТРУГА ТЛ (0-1)

Малески 27′

Тетово: РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (0-1)

Гури 23′

Скопје: РАБОТНИЧКИ – АК. ПАНДЕВ (0-3)

Крстевски 7′, Мирчевски 10′, 45′(п)

Кавадарци: ТИКВЕШ – БОРЕЦ (2-1)

Ивановски 41′(п), Христов 47′ – Љума 25′

Штип: БРЕГАЛНИЦА – СКОПЈЕ (2-1)

М. Стојанов 45′, Ѓокиќ 90’+2 – Јашароски 74′(п)

====================================================================================

  • КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО ШТИП. Брегалница до заслужен триумф против Скопје со гол во последните минути од средбата. Завршен и натпреварот во Битола, каде Струга ТЛ победи минимално со 0-1 против Пелистер со гол во првото полувреме

БРЕГАЛНИЦА – СКОПЈЕ (2-1)

2-1 – 90’+2 – ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. По нафрлувањето, одличен погодок за Милан Ѓокиќ за ново водство на штипјани

  • Завршени и натпреварите во Тетово, Кавадарци и во Скопје. „Пандевци“ убедливо со 0-3 славеа против Работнички на „Тодор Проески“, Тиквеш го совлада Борец а Шкендија со 0-1 триумфираше во тетовското дерби против Ренова.
  • КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ. Македонија ЃП го совлада лидерот Шкупи!

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКУПИ (2-1)

2-1 – 90’+2 – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Кристијан Филиповски погодува за ново водство на „лавовите“


БРЕГАЛНИЦА – СКОПЈЕ (1-1)

1-1 – 74′ – ГООООЛ ЗА СКОПЈЕ. Сомнително досуден пенал за Скопје, Јашароски од 11 метри израмнува


МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКУПИ (1-1)

1-1 – 71′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Марко Ѓоргиевски само што влегува во игра веднаш израмнува за Шкупи


МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКУПИ (1-0)

1-0 – 65′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Ермеден Адем од 11 метри за водство на „лавовите“ против лидерот


ТИКВЕШ – БОРЕЦ (2-1)

2-1 – 47′ – ГООООЛ ЗА ТИКВЕШ. Симеон Христов носи пресврт-водство за кавадарчани

  • Почеток на второто полувреме на натпреварите од 13. коло во ПМФЛ…
  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

РАБОТНИЧКИ – АК. ПАНДЕВ (0-3)

0-3 – 45′ – ГОООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Мартин Мирчевски од пенал ја зголемува предноста на струмичани


БРЕГАЛНИЦА – СКОПЈЕ (1-0)

1-0 – 45′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Мартин Стојанов носи предност за штипјани против Скопје


ТИКВЕШ – БОРЕЦ (1-1)

1-1 – 41′ – ГОООООЛ ЗА ТИКВЕШ. Иван Ивановски од пенал го израмнува резултатот во Кавадарци


МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКУПИ (0-0)

29′ – !!! Кристијан Филиповски не реализира одлична шанса за Македонија ЃП, не успева да погоди на самата гол-линија


ПЕЛИСТЕР – СТРУГА ТЛ (0-1)

0-1 – 27′ – ГОООООЛ ЗА СТРУГА ТЛ. Христијан Малески носи предност за стружани во Битола


ТИКВЕШ – БОРЕЦ (0-1)

0-1 – 25′ – ГОООООЛ ЗА БОРЕЦ. Енсар Љума носи предност за Борец на гостувањето против Тиквеш


РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (0-1)

0-1 – 23′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Синдрит Гури постигнува гол за водство на црвено-црните


РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (0-0)

0-0 – 12′ – ПРОМАШЕН ПЕНАЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Синдрит Гури не реализира удар од белата точка, го погодува само дирекот од голот н Ренова


РАБОТНИЧКИ – АК. ПАНДЕВ (0-2)

0-1 – 10′ – ГООООООЛ ЗА ЗА АК. ПАНДЕВ. Мартин Мирчевски стрела и за водство од 0-2

РАБОТНИЧКИ – АК. ПАНДЕВ (0-1)

0-1 – 7′ – ГОООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Ване Крстевски носи водство за „пандевци“ на „Тодор Проески“

  • Почеток на натпреварите од 13. коло во ПМФЛ

====================================================================================

На натпреварите од денешното 13. коло од ПМФЛ, најинтересната пресметка во Тетово каде се соочуваат во градското дерби Ренова и Шкендија.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...