Лејкерс соборија рекорд стар 60 години

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс изминатата вечер успеа да ја запишат 22 победа во НБА лигата триумфирајќи против Портланд, а притоа успеаја и да соборат рекорд стар 60 години.

Имено, избраниците на Дарвин Хем на полувремето имаа негатива од 71-46 благодарение на втората четвртина на Портланд во која домаќините постигнаа 45 поени, а Лејкерс само 13, но второто полувреме им припадна на гостите предводени од Леброн Џејмс за голем пресврт.

Тој воедно и прв по 60 години во кој еден тим успеал да добие натпревар во кој една од четвртините ја загубил со повеќе до 30 поени разлика.

Се вчитува...