Листа на највлијателни спортисти: Дибала пред Роналдо и Меси, Циципас пред Ѓоковиќ

Американскиот сајт „Sportspro“ ја објави листата на највлијателни спортисти на социјалните медиуми. За рангирањето, биле користени социјалните мрежи – Фејсбук, Твитер, Инстаграм и Тикток. Од овие платформи бил следен вкупниот број на објави, вкупниот број следбеници и лајкови, процентот на следбеници од женски, како и процентот на следбеници со афинитет кон музика, игри, меѓународен бизнис или луксузни производи.

На подиумот се наоѓа американската атлетичарка Симон Бајлс, а следена е од тенисерката Наоми Осака и фудбалерката Ешлин Харис.

Меѓу највлијателните педесет спортски личности, присутни се 12 фудбалери: првиот е Пауло Дибала на петтото место, а потоа Роналдо на шестото место. Меси е дури дванаесетти, додека Пол Погба се наоѓа на четириесет и осмата позиција.

Она што е интересно е што грчкиот тенисер се наоѓа на осмата позиција и е за едно место подобро рангиран од апсолутниот шампион во „белиот спорт“, Србинот Новак Ѓоковиќ.

ТОП – 10 листа на највлијателни спортисти: 

1. Симон Билс (уметничка гимнастика – САД)

2. Наоми Осака (тенис – Јапонија)

3. Ешлин Харис (фудбал – САД)

4. Канело Алварез (бокс – Мексико)

5. Пауло Дибала (фудбал – Аргентина)

6. Кристијано Роналдо (фудбал – Португалија)

7. Али Кригер (фудбал – САД)

8. Стефанос Циципас (тенис – Грција)

9. Новак Ѓоковиќ (тенис – Србија)

10. Алекс Морган (фудбал – САД)

Се вчитува...