Ливерпул го купува Инсиње за 90 милиони евра?

Англискиот премиерлигаш Ливерпул сака да ја засили офанзивната линија на тимот со италијанскиот репрезентативец и член на Наполи, Лоренцо Инсиње. Менаџерот Јирген Клоп смета дека тој одлично би се вклопил во неговиот систем на игра и подготвен е да плати 90 милиони евра за да го доведе на „Енфилд Роуд“. Ова е понуда за која „наполитанците“ вреди добро да размислат.

Инсиње има четиригодишен договор со Наполи и клубот има релативно добра преговарачка позиција, но 27 – годишниот фудбалер најави дека би сакал да добие премиерлигашки предизвик во кариерата. Покрај Ливерпул, за Лоренцо Инсиње се интересира и Барселона.

Воедно, „црвените“ покажуваат интерес и за Икер Муниаин, кој на крајот од сезонава станува слободен играч по истекот на договорот со Атлетик Билбао.

Се вчитува...