Мајорка немоќна, ново шоу на Бензема и Винисиус за уште една победа на Реал (ВИДЕО)

Со натпреварот меѓу Мајорка и Реал Мадрид вечерва беше заокружено 28. коло од шпанската Примера. „Кралевите“ потешко од очекуваното го скршија отпорот на гостите, но на крај успеаја да слават убедлива победа од 0-3 за зголемување на предноста на лидерското место во Ла Лига.

Откако првото полувреме не донесе голови и некакви посебни возбудувања, Карим Бензема асистираше за гол на Винисиус Јуниор и отворање на резултатот во 55. минута. До крајот на натпреварот Бензема постигна уште два гола, најпрвин во 76., а потоа и во 82. минута.

По ваквиот исход Реал сега има десет бода повеќе од второпласираната Севиља. „Кралевите“ направија уште еден чекор напред во реализирање на „мисијата“ за освојвуање на лидерската позиција и трофеојт во шпанската Ла Лига.