Македонија ја доби Србија за ривал во „битката“ за бронза на МИ

Србија загуби во трилер-драма од полуфиналето против Шпанија со 42-38, во атрактивна пресметка со дури 80 погодоци.

Првото полувреме во Оран беше релативно изедначено, двете селекции се менуваа во водството и на пауза се замина со минимални 22-21.

Сепак, Шпанија се покажа како подобра во клучните моменти во второто полувреме, па се одлепи и запиша победа.

По ваквиот исход, за медитеранската бронза така ќе се судрат Македонија и Србија. Пресметката против соседите во Алжир ќе се одигра в среда со почеток од 12.30 часот. Шпанците, пак, против силниот Египет ќе се судрат за златниот медал на овој собир.

Се вчитува...