Македонија против Швајцарија и Словачка во мундијалските претквалификации

Кошаркарската репрезентација на Македонија за противници во претквалификациската група Ф за Светското првенство во 2023 година ќе ги има Швајцарија и Словачка одлучи денешната ждрепка во Берлин.

Шведска, Португалија и Австрија ќе бидат дел од Ц сегментот. Во Д групата ќе се најдат Романија, Летонија и Белорусија, додека во групата Е ќе бидат Црна Гора, Данска и Исланд.

Согласно со системот за натпреварување, првопласираните две селекции од секоја од четирите групи ќе обезбеди пласман во следниот циклус од натпреварите. Вториот круг од претквалификациите ќе се игра во периодот од 11. до 28. август.

Се вчитува...