Македонското четвртфинале во Германија за Шортс и Бон

Сезоната од сништа за Ти-Џеј Шортс продолжува во полуфиналето од Бундеслигата каде Бон се пласираше со конечни 3-0 во четвртфиналната серија против Кемниц каде е и македонскиот стратег Ѓорѓи Кочов откако во денешниот натпревар славеше со 83-89.

Бон беше подобриот противник во најголемиот дел од натпреварот, на полувремето имаше предност од 42-54, одолеа на налетот на домаќините во второто полувреме со што ја потврди фаворитската улога и заслужено стигна до нов триумф.

Со 21 поен, 4 асистенции и 2 скока македонскиот репрезентативец беше поентерски лидер на средбата.

Во полуфиналето Бон ќе се сретне со Лудвисбург кој го елиминираше Олденбург.

Се вчитува...