Манасков го освои Целје, „кикс“ на Кјелце на стартот на ЛШ

Дејан Манасков имаше успешен старт во Лигата на шампионите со Веспрем, откако унгарскиот првак триумфираше на гостувањето против Целје со 31-39. Иако конечниот резултат е убедлив, мора да се истакне дека словенечкиот тим по првото полувреме имаше предност од 18-16. Резултатот на тринаесет минути до крајот беше израмнет (26-26), за потоа унгарскиот гигант да одигра фуриозно во финишот и да стигне до убедлива победа Манасков постигна еден гол од еден обид, а најефикасни во редовите на Веспрем беа Лекаи со единаесет и Маргуч со шест гола.

Поранешниот европски првак Кјелце со пораз ја стартуваше сезоната откако полскиот шампион неочекувано загуби од Брест Мешков со 28-25, полувреме 15-11. Фактот дека ниту еден играч не постигна повеќе од два гола е доволен доказ за недостигот од лидер во тимот на Талант Душебајев, кого го очекува тешка задача во бобата со европската ракометна елита.

Интересно беше и во Шведска, каде во рамките од групата на Вардар екипите на Кристијанштад и на Загреб ремизираа 28-28. Хрватскиот првак има за што да жали бидејќи водеше во поголемиот дел од средбата, а во последните секунди испушти идеална шанса за победа откако Хорват промаши зицер од шест метри.