Меси остана во Барса, но гневот се уште е присутен – „Суарез пријателе, не заслужи вака да те избркаат“

И покрај големите несогласувања со раководството на тимот Лионел Меси одлучи да остане во Барселона и сезонава. Сепак, дека ништо веќе нема да биде исто покажа последниот пост на Аргентинецот во кој се прости од својот најдобар пријател Луис Суарез кој по шест години го напушта „Камп ноу“. Тој покрај останатото напиша дека Суарез не заслужил на тој начин да биде избркан од клубот, што уште еднаш сугерира на тоа дека иако остана во Барса, гневот се уште е присутен кај еден од најдобрите фудбалери на денешницата.

„Суарез пријателе, не заслужи вака да те избркаат. Ти си еден од најважните фудбалери во историјата на клубот. Но, вистината е дека во моментов ништо не може да ме изненади“, напиша Меси. 

 

View this post on Instagram

 

Ya me venía haciendo la idea pero hoy entré al vestuario y me cayó la ficha de verdad. Que difícil va a ser no seguir compartiendo el día a día con vos, tanto en las canchas como afuera. Los vamos a extrañar muchísimo. Fueron muchos años, muchos mates, comidas, cenas… Muchas cosas que nunca se van a olvidar, todos los días juntos. Va a ser raro verte con otra camiseta y mucho más enfrentarte. Te merecías que te despidan como lo que sos: uno de los jugadores más importantes de la historia del club, consiguiendo cosas importantes tanto en lo grupal como individualmente. Y no que te echen como lo hicieron. Pero la verdad que a esta altura ya no me sorprende nada. Te deseo todo lo mejor en este nuevo desafío. Te quiero mucho, los quiero mucho. Hasta pronto, amigo.

A post shared by Leo Messi (@leomessi) on

Се вчитува...