Мурињо: Али треба да создава шанси за Тотенхем, а не проблеми

Тотенхем се пласираше во полуфиналето на Лига купот со победа од 3: 1 против Стоук, а Мурињо по натпреварот имаше многу замерки за својот тим.

Жозе покажа нервоза особено по примениот гол, момент кога тимот на Стоук го израмни резултатот во 55-та минута. Главната причина за нервозата на Мурињо е Деле Али, кој не создаде никаква шанса и им дозволи на своите ривали да му ја одземат топката четири пати.

„За мене, играч кој игра на позицијата каде што игра Деле Али е играч кој треба да ги поврзе редовите и да создава шанси, а не да создава проблеми за неговиот тим. Во такви ситуации, контранапад би завршил со гол или акција, и ќе заврши со контранапад зад грбот на нашите одбранбени играчи. Противниците успеаја да го променат резултатот што ние го контролиравме, и секако дека во тие моменти бев вознемирен“, изјави Мурињо.

Се вчитува...