Надал експресно до четвртфиналето на Вимблдон

Рафаел Надал обезбеди пласман во четвртфиналето на Вимблдон. Во осминафиналната пресметка по само три сета и само шест загубени гема славеше (6-2.6-2,6-2) лесно се справи со Португалецот, Жоао Соуса. Во следното коло, Надал ќе се соочи со победникот од пресметката меѓу Тенис Сангрен и Сем Квери.

Надал е во обид да ја освои третата титула на Вимблдон, на патот до еветуалното финале, ќе треба да има полуфинална пресметка со Роџер Федерер.

 

Се вчитува...