Најавени тимови во ЛШ: Елмас стартер на „Енфилд“, Салах се враќа за Ливерпул

Елиф Елмас е најавен како сигурен стартер во тимот на Наполи за вечерашното гостување против Наполи. Карло Анчелоти му даде шанса на Македонецот на саботното дерби со Милан, а Елмас ќе го задржи првотимскиот статус и за вечерашното гостување на „Енфилд“.

Ливерпул ќе биде засилен со враќањето на Мохамед Салах, кој го пропушти саботното гостување против Кристал Палас, но ќе биде подготвен да ги предводи „црвените“ на вечерашниот дуел, на кој европскиот првак со победа би си го осигурал првото место во групата.

Ајакс со преполовена одбрана гостува во Лил, бидејќи Фелтман и Блинд ќе одлежуваат суспензија по црвениот картон заработен на дуелот со Челси.

Жерар Пике поради суспензија нема да настапи за Барселона на натпреварот против Борусија Дортмунд.

Интер мора да атакува на три бода против Славија Прага, но Конте нема да може да смета на Асамоа, Барела, Сенси и Санчез.

ГРУПА Е

ЛИВЕРПУЛ – НАПОЛИ

Ливерпул: Алисон, Александер Арнолд, Робертсон, Гомез, Ван Дајк, Фабињо, Кеита, Вајналдум, Салах, Мане, Фирмино.

Отсутни: Клајн, Матип, Шакири.

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Манолас, Кулибали, Марио Руи, Алан, Елмас, Руиз, Калјехон, Лозано, Мертенс.

Отсутни: Инсиње, Милик, Малкуитт, Костанцо.

ГЕНК – САЛЦБУРГ

Генк: Куке, Куеста, Деваест, Лукуми, Де Норе, Меле, Хајнен, Берге, Хрошовски, Ито, Самата.

Отсути: Уронен.

Салцбург: Коронел, Кристенсен, Онгуене, Вебер, Улмер, Јунузовиќ, Мвепу, Минамино, Шобошлаи, Дака, Хбанг.

Отсутни: Станковиќ, Валке, Бернеде, Фаркаш, Коита.

ГРУПА Ф

БАРСЕЛОНА – БОРУСИЈА Д.

Барселона: Тер Штеген, Роберто, Ленгле, Умтити, Жуниор, Бускетс, Артур, Де Јонг, Меси, Дембеле, Суарез.

Отсутни: Алба, Пике, Семедо.

Борусија: Бурки, Хакими, Аканжи, Хумелс, Гереиро, Витсел, Санчо, Брант, Ројс, Азар, Геце.

Отсутни: Алкасер, Брун Ларсен, Дилејни.

СЛАВИЈА П. – ИНТЕР

Славија: Колар, Куфал, Кудела, Борчил, Фридрих, Соучек, Траоре, Станчиу, Шевчик, Олајинка, Тецл.

Отсутни: Ховорка. Неизвесни: Колар, Масопуст, Соучек.

Интер: Ханданович, Годин, Де Фрај, Шкриниар, Кафрева, Бираги, Брозовиќ, Борха Валеро, Лаутаро Мартинез, Лукаку.

Отсутни: Асамоа, Барела, Санчез, Сенси.

ГРУПА Г

ЗЕНИТ – ЛИОН

Зенит: Кержаков, Караваев, Ивановиќ, Ракитски, Даглас Сантос, Кузиајев, Оздоев, Бариос, Дриуси, Ѕјуба, Азмун.

Отсутни: Мамана, Лунев, Малком.

Лион: Лопез, Дубоа, Андерсен, Денајер, Марсал, Тусар, Жан Лукас, Корне, Реине – Аделаид, Терие, Дембеле.

Отсутни: Депај, Оуар.

ЛАЈПЦИГ – БЕНФИКА

Лајпциг: Гулаши, Клостерман, Ампаду, Упамекано, Халстенберг, Лаимер, Деме, Сабицер, Фосберг, Вернер, Поулсен.

Отсутни: Адамс, Кампл, Орбан, Волф, Конате.

Бенфика: Влаходимос, Алмеида, Феро, Рубен Диаз, Грималдо, Флорентино, Габриел, Пици, Черви, Винисиус, Чикињо.

Отсутни: Фереира, Сеферовиќ, Брито, Рафа Силва.

ГРУПА Х

ВАЛЕНСИЈА – ЧЕЛСИ

Валенсија: Силесен, Вас, Гарај, Габриел, Коста, солер, Парехо, Кокелан, Феран, Родриго, Макси.

Отсутни: Гуедеш, Кондогбија, Черишев, Диакаби, Пичини.

Челси: Кепа, Азпиликуета, Емерсон, Томори, Зума, Ковачиќ, Жоргињо, Канте, Вилијан, Пулишиќ, Абрахам.

Отсутни: Рудигер, Лофтус-Чик, Хадсон-Одои.

ЛИЛ – АЈАКС

Лил: Маињан, Челик, Џало, Габриел, Брадариќ, Сумаре, Јазичи, Андре, Бамба, Иконе, Осимнех.

Отсутни: Веа, Фонте, Сумаро.

Ајакс: Онана, Дест, Шурс, Мартинез, Талјафико, Ван де Бек, Алварез, Лабијад, Зијеш, Промес, Тадиќ.

Отсутни: Блинд, Фелтман, Нерес.

Се вчитува...