Најавени тимови за ЛШ: Атлетико се тресе – Роналдо се враќа

Кристијано Роналдо го пропушти дуелот со Аталанта, но португалскиот ас се враќа во првиот тим на Јувентус за вечерашниот натпревар против Атлетико Мадрид. Тоа ќе биде прв настап за Роналдо за Јуве по конфликтите со тренерот Сари откако беше заменет во второто полувреме на претходните две средби против Локомотив Москва и Милан.

Камбекот на Кристијано е лоша вест за Атлетико Мадрид, ако се знае дека тимот на Диего Симеоне има кошмари од Португалецот, кој досега постигнал 22 гола против овој ривал. Поголемиот дел од погодоците Роналдо ги постигна како член на Реал Мадрид, но мора да се истакне и ланскиот хет-трик, кога со трите гола во Торино го елиминираше Атлетико од Лигата на шампионите.

Аријан Адеми ќе се врати во стартниот тим на Динамо Загреб за денешниот значаен натпревар од ЛШ против Аталанта, додека во вториот меч од истата група, Манчестер Сити без помошта на Серхио Агуеро ќе атакува на триумф над Шахтјор.

 

ГРУПА А

РЕАЛ МАДРИД – ПСЖ

Реал: Куртоа, Карвахал, Рамос, Варан, Марсело, Кашемиро, Крос, Модриќ, Родриго, Азар, Бензема.

Отсутни: Родригез, Васкез, Асенсио, Начо, Винисиус.

ПСЖ: Навас, Муние, Силва, Кимпембе, Бернат, Маркињос, Верати, Геје, Ди Марија, Мбапе, Икарди.
Отсутни: Курзава, Керер, Ерера, Чупо-Мотинг.

ГАЛАТАСАРАЈ – БРИЖ

Галатасарај: Муслера, Маријано, Маркао, Донк, Нагатомо, Бајрам, Лемина, Сери, Фегули, Белханда, Бујук.

Отсутни: Нзонзи, Фалкао, Андоне, Лујиндума, Акгун, Озбајранк.

Бриж: Мињоле, Собол, Дели, Мекеле, Мата, Ритс, Ванакен, Скријверс, Диата, Окереке, Бонавентуре.

Отсутни: Митровиќ, Вормер.

ГРУПА Б

ТОТЕНХЕМ – ОЛИМПИЈАКОС

Тотенхем: Газанига, Ориеа, Санчез, Алдерверелд, Роуз, Сисоко, Ндомбеле, Моура, Али, Сон, Кејн.

Отсутни: Дејвис, Љорис, Ворм, Ламела.

Олимпијакос: Хозе Са, Елабделауи, Семедо, Мериах, Џимикас, Гилјерме, Бухалакис, Камара, Поденсе, Масурас, Гереро.

Отсутни: Јунус, Белиќ, Сисе.

Ц. ЗВЕЗДА – БАЕРН М.

Ц. Звезда: Борјан, Милуновиќ, Дегенек, Родиќ, Кањас, Јованчиќ, Гарсија, Марин, Ван ла Пара, Томане.

Отсутни: Вукановиќ, Боачи.

БАЕРН: Нојер, Павар, Мартинез, Боатенг, Алаба, Кимих, Горецка, Милер, Коман, Гнабри, Левандовски.

Отсутни: Хернандез, Суле, Арп.

ГРУПА Ц

МАНЧЕСТЕР СИТИ – ШАХТЈОР

МАН. СИТИ: Едерсон, Вокер, Стоунс, Отаменди, Анџелињо, Гундоган, Фоден, Б. Силва, Стерлинг, Марез, Хесус.

Отсутни: Агуеро, Браво, Сане, Лапорт, Зинченко. Неизвесни: Родри, Давид Силва.

ШАХТЈОР: Пјатов, Додо, Кривцов, Матвијенко, Исмаили, Степаненко, Алан Патрик, Коваленко, Тете, Мораеш, Конопљанка.

Отсутни: Марлос, Таисон, Дентињо.

АТАЛАНТА – ДИНАМО З.

Аталанта: Голини, Толои, Џимитси, Паломино, Хатебоер, Де Рон, Кастањ, Фројлер, Гомез, Иличиќ, Пашалиќ.

Отсутни: Запата.

ДИНАМО: Ливаковиќ, Стојанович, Теофил – Катерин, Дилавер, Периќ, Леовац, Иванушец, Адеми, Олмо, Оршиќ, Петковиќ.

Отутни: Моро, Андриќ, Лешковиќ.

ГРУПА Д

ЈУВЕНТУС – АТЛЕТИКО М.

Јувентус: Шчешни, Данило, Бонучи, Де Лихт, Де Шилјо, Кедира, Пјаниќ, Матуиди, Рамзи, Игуаин, Роналдо.

Отсутни: Коста, Рабио, Алекс Сандро.

Атлетико: Облак, Трипие, Фелипе, Хермосо, Лоди, Саул Нигез, Коке, Парти, Лемар, Коре, Мората.

Отсутни: Савиќ, Коста, Хименез, Врсаљко.,

ЛОКОМОТИВ М. – БАЕР Л.

Локомотив: Гилјерме, Игнатјев, Хеведес, Рибус, Чорлука, Мурилјо, Криховијак, Баринов, Ал. Миранчук, Едер, Ан. Миранчук.

Отсутни: Ѓорѓевиќ, Жоао Марио.

БАЕР: Храдецки, Л. Бендер, Таџ, С. Бендер, Вендел, Демирбај, Арангуиз, Белараби, Диаби, Аларио, Фоланд.

Отсути: Амири, Хаверц, Вајсер, Синкгравен.

Се вчитува...