Најавени тимови за ЛШ: И ПСЖ и Реал со „крпени тимови“ на „Паркот на принцовите“

ПСЖ и Реал Мадрид ќе се сретнат во најинтересниот натпревар од денешните четири групи во првото коло од Лигата на шампионите, но овој дуел на „гигантите“ ќе биде осиромашен поради отсуството на бројни „ѕвезди“ на двете страни. Така, „светците“ ќе бидат ослабени со неиграњето на тројцата најдобри напаѓачи, Нејмар, Мбапе и Кавани.

На спротивната страна, во одбраната на Реал ќе го нема Серхио Рамос, а тренерот на „кралевите“ нема да може да смета ниту на Модриќ, Марсело и на уште неколку првотимци.

Атлетико Мадрид ќе го пречека Јувентус во репризата од ланската осминафинална пресметка, а добра вест за Диего Симеоне е што голманот Јан Облак во последен момент доби зелено светло за настап по незгодната повреда заработена на саботниот дуел со Реал Сосиедад.

Со големи проблеми се соочува со Пеп Гвардиола, кој е принуден да експериментира со одбранбената линија на Манчестер Сити по повредите на Лапорт и на Стоунс. Во една таква ситуација, шанса како централен дефанзивец ќе добие Фернандињо, а на позицијата десен бек се очекува да дебитира Кансело, кој летово пристигна од редовите на Јувентус.

ГРУПА А

БРИЖ – ГАЛАТАСРАЈ

БРИЖ: Мињоле, Рике, Дели Митровиќ, Мата, Ванакен, Ритс, Вормер, Диата, Окереке, Бонавентуре.

Отсутни: /

ГАЛАТАСАРАЈ: Муслера, Маријано, Лујиндама, Маркао, Нагатомо, Нзонзи, Лемина, Сери, Бабел, Фегули, Фалкао.

Отсутен: Белханда.

ПСЖ – РЕАЛ МАДРИД

ПСЖ: Навас, Муние, Тијаго Силва, Кимпембе, Бернат, Маркињос, Геје, Верати, Ди Марија, Икарди, Сарабија.

Отсутни: Мбапе, Нејмар, Керер, Кавани, Дракслер.

РЕАЛ: Куртоа, Карвахал, Варан, Милитао, Менди, Крос, Кашемиро, Хамес Родригез, Азар, Бејл, Бензема.

Отсутни: Асенсио, Модриќ, Рамос, Начп, Иско, Марсело, Валверде.

ГРУПА Б

ОЛИМПИЈАКОС – ТОТЕНХЕМ

ОЛИМПИЈАКОС: Са, Елабделауи, Семедо, Мериа, Џимикас, Гилјерме, Бухалакис, Масурас, Валбуена, Поденс, Гереро.

Отсутни: /

ТОТЕНХЕМ: Љорис, Вокер – Питерс, Алдерверел, Фертонген, Дејвис, Винкс, Сисоко, Ндомбеле, Лукаш, Али, Кејн.

Отсутни: Ло Челси, Фојт, Сесењон, Орие, Роуз.

БАЕРН М. – Ц. ЗВЕЗДА

БАЕРН: Нојер, Павар, Суле, Боатенг, Хернандез, Кимих, Толисо, Кутињо, Гнабри, Перишиќ, Левандовски.

Отсутни: Алаба, Горецка.

Ц. ЗВЕЗДА: Борјан, Гобељиќ, Милуновиќ, Дегенек, Жандер, Кањас, Јованчиќ, Гарсија, Марин, Вукановиќ, Боачи.

Отсутни: Родиќ, Томане.

ГРУПА Ц

ШАХТЈОР – МАНЧЕСТЕР СИТИ

ШАХТЈОР: Пјатов, Болбат, Кривцов, Матвијенко, Исмаили, Степаненко, Марлос, Коваленко, Патрик, Таисон, Мораеш.

Отсустни: Кочолава, Тотовитски.

МАНЧЕСТЕР СИТИ: Едерсон, Кансело, Зинченко, Отаменди, Фернандињо, Де Бруине, Родри, Гундоган, Марез, Стерлинг, Агуеро.

Отсутни: Лапорт, Сане, Стоунс, Фоден.

ДИНАМО З. – АТАЛАНТА

ДИНАМО: Ливаковиќ, Стојанович, Дилавер, Периќ, Леовац, Гојак, Адеми, Моро, Олмо, Оршиќ, Петковиќ.

Отсутни: Андриќ.

АТАЛАНТА: Голини, Паломино, Кјаер, Масиело, Хатебоер, Де Рон, Фројлер, Госенс, Иличиќ, Гомез, Запата.

Неизвесен: Муриел.

ГРУПА Д

АТЛЕТИКО М. – ЈУВЕНТУС

АТЛЕТИКО: Облак, Трипие, Савиќ, Хименез, Лоди, Коке, Нигез, Парти, Лемар, Жоао Феликс, Диего Коста.

Отсутни: Мората, Гарсес.

ЈУВЕНТУС: Шчешни, Данило, Алекс Сандро, Бонучи, Де Лихт, Кедира, Пјаниќ, Матуиди, Бернардески, Дибала, Роналдо.

Отсутни: Кјелини, Де Шилјо, Даглас Коста.

БАЕР Л. – ЛОКОМОТИВ М.

БАЕР: Храдецки, Ларс Бендер, Таџ, Свен Бендер, Вендел, Демирбај, Хаверц, Арангуиз, Бејли, Белараби, Фоланд.

Отсутни: Похџанпало.

ЛОКОМОТИВ: Гилјерме, Живогладјов, Хеведес, Чорлука, Игнатјев, Жемалетдинов, Криховијак, Жоао Марио, Баринов, Рибус, Смолов.

Отсутни: А. Миранчук, Кверквелиа.

Се вчитува...