НБА ЛИГА: Милвоки го совладаа Спарс, прв пораз на Атланта

Кошаркарите на Милвоки предводени од одличните Мидлтон и Адетокумбо, го совлада тимот на Сан Антонио Спарс со 121:111. Мидлтон беше најефикасен кошаркар на средбата со 28 поени, додека Гркот Адетокумбо постигна седум помалку.

Предноста Бакси ја стекнаа во втората и во четвртата четвртина кои ги добија во своја корист, додека во првата и во третата беше нерешено.

Најдрамтично беше на дуелот Индијана – Мајами кој го добија домашните по продолженијата со 102:91. За гостите не помогнаа ниту 30-те поени на Тајсон Хиро.

Кошаркарите на Атланта го забележаа првиот пораз во новата сезона. Атланта е поразена на гостувањето кај Кливленд со 101:95. Во еден момент Атланта беа во негатива од 21 разлика. Рубио беше најефикасен со 26 поени.

Во другите натпревари, победи забелажаа и Далас, Чикаго, Минесота и Портланд.

РЕЗУЛТАТИ:

Кливленд – Атланта  101:95
Индијана – Мајами 102:91 (по продолженија)
Торонто – Далас 95:103
Чикаго – Детроит 97:82
Минесота – Њу Орлеанс 96:89
Сан Антонио – Милвоки 111:121
Портланд – Феникс  134:105

Се вчитува...