НБА: Нови победи за Вашингтон и Лос Анџелес, Сан Антонио не успеа да го преживее Бруклин

Фановите на кошарката беа сведоци на одлични натпревари во ноќта помеѓу неделата и понеделникот во НБА летната лига.

Ова коло започна со победата на Вашингтон и Лос Анџелес Клиперс. Визардс го победија Милвоки со 93-83.

Двата тима го променуваа водство само во текот на првата четвртина, а Милвоки имаше предност од седум поени по тие 12 минути. Сепак, Вашингтон успеа да ги сврти работите во вториот период, по што не ја загуби предноста до крајот на дуелот.

Најдобри во победничкиот тим беа Кори Кисперт со 18 и Калеб Хомсли со 15 поени и осум скока. Во тимот на Милвоки, Џордан Нвора и Мамади Диаките дадоа по 18 поени, а додадоа и девет скока.

Лос Анџелес Клиперс беше подобобар од Јута 94-90.

Јута ја доби првата четвртина, неизвесно беше до средината на вториот период, по што Клиперси го презедоа водството. Во третата и четвртата четвртина Клиперс стигна до +13 и +14, а Јута успеа само да го намали заостанувањето и на крајот претрпе пораз со само четири поени разлика.

Понеделникот со победа го најавија Бруклин Нетс, кои беа подобри од Сан Антонио 104-100 откако се вратија од -10 по првиот период. Кај Бруклин најдобар беше Кем Томас со 36 поени, Џордан Боуден даде 14.

Сан Антонио го предводеа Џошуа Примо со 21 и Дакван Џефрис со 15 поени.

Минесота, по продолжението, ја совлада Филаделфија со 99-69.

Само неколку пати Минесота успеа да стигне до минимална предност во првите три четвртини, но во поголемиот дел од четвртата, беше подобар ривал на теренот. Сепак, во самиот финиш, Филаделфија успеа да победи по продолжение.

Во Минесота, Џејен Ноул водеше со 26 поени и Нејтан Најт со 19.

Филаделфија ја предводеше Пол Рид со 27 поени и 20 скока. Филип Петрушев одигра нешто помалку од девет минути, и запиша две блокади. Орландо беше подобар од Хјустон и забележа победа со резултат 89-76 во натпревар во кој цело време беше подобар ривал на теренот.

 

 

 

Се вчитува...