Нов рекорд на незапирливиот Левандовски

Роберт Левандовски на секој натпревар продолжува да урива по некој бундеслигашки рекорд, а исклучок не беше ниту денешниот дуел со Фрајбург.

Брилијанскиот полски напаѓач на самиот почеток му донесе водство на Баерн, стигнувајќи до својот 21. бундеслигашки погодок по само 16 комплетирани рунди во елитното германско фудбалско друштво.

Ова е нов рекорд на Бундес-лигата, уривајќи го претходното остварување на Герд Милер од сезоната 1968/69, кога легендарниот Германец го стартуваше шампионатот со дваесет гола во првите 16 одиграни кола.

Се вчитува...