ОДБОЈКА – ЛОИ: Србија рутински со Кенија, Русија го доби маратонот со Кина

Србинките продолжуваат со одличните игри на одбојкарскиот турнир во женска конкуренција на Летните олимписки игри во Токио. Овојпат на менито на Србија беше Кенија која ја добија како и претходните два меча со максимални 3-0 (25-21, 25-11 и 25-20). Најдобар поединец на мечот беше Бранкица Михајловиќ со 17 освоени поени, која на претходниот меч против домаќинот Јапонија доби поштеда од селекторот Зоран Терзиќ.

Одличен и неизвесен натпревар одиграа Русија и Кина кој со 3-2 го добија Русинките (25-17, 23-25, 20-25, 27-25 и 15-12). Во останатите мечеви кои досега беа одиграни Италија рутински ја совлада Аргентина со 3-0 (25-21, 25-16 и 25-15), додека Јужна Кореја во пет сета беше подобра од Доминиканска Република.

Се вчитува...