Одличното издание на Нуркиќ не беше доволно за победа на Портланд Трејл Блејзерс – Дончиќ и Далас повторно поразени

Јусуф Нуркиќ го одигра својот најдобар натпревар откако се врати на паркетот по тешката повреда на зглобот. Портланд Трејл Блејзерс беше домаќин на Шарлот Хорнетс, а на крајот загуби со 109-101. Голем дел од дуелот беше решен веќе во првиот дел, кога домашниот тим го доби со 20 поени разлика (44:24).

На својот најдобар натпревар од враќањето, Нуркиќ постигна 12 поени, имаше шест скока и додаде две асистенции за нешто повеќе од 23 минути на паркетот.

 

 

 

 

Хорнетси до победата ги предводеше Тери Розиер со 34 поени и десет асистенции, додека се истакна Кармело Ентони со 24 поени. Лука Дончиќ имаше слична судбина како и Нуркиќ, тој обезбеди уште една феноменална игра, но тоа не беше доволно за победа на Далас Маверикс.

Сакраменто ги победи Мавес со 121-107, а Дончиќ го заврши мечот со 37 поени, осум скока и четири асистенции.

 

 

 

Резултати:

Шарлот Хорнетс – Портланд Трејл Блејзерс 109: 101
Орландо Меџик – Хјустон Рокетс 110: 114
Торонто Репторс – Оклахома Сити Тандер 112: 106
Далас Маверикс – Сакраменто Кингс 107: 121
Лос Анџелес Клиперс – Минесота Тимбервулфс 124: 105

Се вчитува...