Официјално: Олимпијакос исфрлен од грчката лига

Кошаркарскиот клуб Олимпијакос е исфрлен од грчката лига. Раководните лица на грчката лига, објавија дека Олимпиjакос од Пиреја е исфрлен од домашното натпреварување, откако не се појавија на мечот против Панатинаикос во рамки на плеј-офот.

„Олимпиjакос е исфрлен во втората лига поради одбивањето да учествува во доигрувањето против Панатинаикос, и санкционирани се со елиминација од годинашниот плеј-оф, што значи дека Олимпијакос сезонава нема да игра кошарка. Резултатите на клубот од Пиреја се „избришани“ тимот е испратен на дното на табелата, но нема да има клуб кој ќе го заземе неговото место во плеј-офот“, стои во соопштението на Грчката кошаркарска федерација. 

Пред почетокот на плеј-офот Олимпијакос најави дека нема да игра ниту во купот, доколку арбитрите на мечот се Грци. Приказната околу доаѓањето на Олимпијакос во АБА лигата, се уште се актуелни, а ќе биде интересно да се види расплетот од целата ситуација, бидејќи раководните лица во АБА најавија дека за учество во натпреварувањето, може да се влезе само преку АБА 2.

Се вчитува...