Олимписки шампион ненадејно почина

Олимпискиот шампион во фрлање копје, Џерард Банистер, изненадно почина на 33-годишна возраст. Засега се уште не се познати причините за смртта на австралискиот атлетичар.

Банистер го освои златниот медал на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година. Неговото најдобро постигнување од 89.02 метри е национален рекорд на Австралија поставен во Бризбејн.

Џерард Банистер е роден во Таунсвил (Австралија), а во последните неколку години тој живееше и тренираше во Холандија.

Се вчитува...