Тотенхен крена раце од „лудиот“ Гатузо

Џенаро Гатузо ја напушти Фиорентина со надеж дека експресно ќе ги финишира преговорите со Тотенхем, но екс-тренерот на Елиф Елмас во Наполи на крајот извиси, откако лондонскиот клуб реши да не го ангажира за свој предводник за наредната сезона.

Според британските медиуми, иако бил одржан состанок меѓу Тотенхем и Гатузо раководството на клубот воопшто не било воодушевено од неговиот концепт и визија за иднината на клубот. Згора на тоа, фановите бурно реагираа на веста дека токму Гатузо би можел да седне на клупата на „спарси“, вршејќи притисок по кој управата на клубот реши воопшто да не ги продолжи преговорите.

Потрагата по нов стратег продолжува, откако „спарси“ во изминатиот период беа одбиени и од Конте и од Покетино, а во последен момент пропадна договорот со екс-тренерот на Рома, Паоло Фонсека.

Лондонскиот клуб повторно ќе се обиде да го ангажира Ерик Тен Хаг, кој неодамна потпиша нов договор со Ајакс, но управата на „спарси“ верува дека со плаќање на отштета на холандскиот првак ќе успее да го доведе овој стручњак во своите редови.

Се вчитува...