ПМФЛ: Работнички го освои Ѓорче, Силекс го шокираше Шкупи (ВИДЕО)

Фудбалерите на Работнички славеа со 0-1 во малото скопско дерби на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров во меч од 14. коло во Првата македонска фудбалска лига. Победа за гостите од „Дебар маало“ донесе Камерунецот, Гандо во 53. минута кој на интересен начин го прослави погодокот против „лавовите“.

Во вториот дуел од денешната програма Силекс го совлада Шкупи со 2-1. Гостите стигнаа до водство од 0-1 со автоголот на српскиот интернационалец Николиќ во 12. минута од натпреварот. Србинот се извади за грешката само пет минути подоцона откако израмни на 1-1. Домаќините дојдоа до целосен пресврт со погодокот на Каланоски во 41. минута. До крајот на мечот гостите останаа и со играч помалку, откако втор жолт картон доби Дарко Илиески.

ПРВА ЛИГА – 14. КОЛО
ДЕНЕСКА (13 ч.)
Кратово: СИЛЕКС – ШКУПИ 2-1 
Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ 0-1
ВЧЕРА
Скопје: ВАРДАР – ВОСКА СПОРТ 1-2
Речица: ГОСТИВАР – БРЕГАЛНИЦА 1-0
Струмица: АП БРЕРА – СТРУГА ТЛ 2-0
Тетово: ШКЕНДИЈА – ТИКВЕШ 1-0

Standings provided by Sofascore

Се вчитува...