Почина човекот кој ги создаде најдобрите тенисери во светот

Еден од најпознатите тениски тренери во светот, Ник Болитиери по кратко боледување денеска почина на 91-годишна возраст.

Болитиери ја имаше една од најпознатите тениски академии во светот, од која своевремено беа најдобрите тенисери во светот, меѓу кои: Моника Селеш, Андре Агаси, Џим Куриер, Серена и Венус Вилијамс, Марија Шарапова, Мартина Хингис, Мери Пирс, Ана Курњикова и Борис Бекер.

Се вчитува...