Портланд конечно убедлив, Нуркиќ повторно беше одличен – Ла Лејксер забележа нов пораз

Портланд Трејл Блејзерс тргнаа со поголема брзина и по неколку послаби игри, започнаа да победуваат. Против Бостон Селтикс стигнаа до четвртата по ред победа.

Блејзерси победија на гости со резултат 119-129, а Јусуф Нуркиќ повторно беше брилијантен со нов дабл-дабл ефект, па тој ја потврди неговата одлична форма. Нуркиќ го заврши мечот со 14 поени и 11 скока. И за 29 минути на паркетот додаде уште четири асистенции и имаше уште две украдени топки.

Гостинската екипа имаше предност во текот на целиот натпревар, а Селтикси во последните минути се приближија на 119-121, но немаа сили за нов пресврт како против Сан Антонио Спарс. Инаку, најефикасни на натпреварот со по 33 поени беа Џејсон Тејтум од домашниот тим и Си еј Меколум од гостинската екипа. Одличен беше и Демијан Лилард со 26 поени и 13 асистенции.

Лука Дончиќ постигна 30 поени за Сакраменто Кингс, но тоа не беше доволно за победа на Далас Маверикс бидејќи на крајот загубија со 99-111. Победниците ги предводеше Бади Хилд со 27 поени.

Драматично беше на натпреварот Сан Антонио Спарс – Филаделфија Севентисиксерс. Се играше продолжение, а гостите забележаа победа од 111-113 на крилата на одличниот Џоел Ембиид кој запиша 34 поени. Актуелниот шампион забележа нов пораз. Сијакам со 39 и Лори со 37 поени го предводеа Торонто Репторс до победата над Ла Лејкерс од 114-121.

 

Резултати од НБА-лигата:

Бостон – Портланд 119: 129
Сан Антонио – Филаделфија 111: 113
Оклахома – Феникс 120: 123
Хјустон – Newујорк 97: 122
Далас – Сакраменто 99: 111
Шарлот – Мајами 111: 121
Милвоки – Бруклин 117: 114
ЛА Лејкерс – Торонто 114: 12

Се вчитува...