Ристов 47′(п), Тимовски 59′, Костовски 90’+1 – Фернандо Родригез 15′, Демир 42′, Да Силва 78′, Божиновски 84′

======================================================================================

• КРАЈ НА СИТЕ НАТПРЕВАРИ ОД 4. КОЛО ВО ПМФЛ. Шкендија поразена во Велес од Борец
  • Крај на натпреварот во Струга. Реми меѓу Струга ТЛ и Шкупи

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (3-4)

3-4 – 90′ – ГОООООЛ ЗА СИЛЕКС. Домашните ја намалуваат предноста на „лавовите“ со голот на Кристијан Костовски

• КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО СКОПЈЕ, ПОБЕДА НА АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ ПРОТИВ РАБОТНИЧКИ

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (2-4)

2-4 – 84′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Капитенот Божиновски зголемува на 2-4 со гол од непосредна близина

БОРЕЦ – ШКЕНДИЈА (1-0)

1-0 – 80′ – ГООООЛ ЗА БОРЕЦ. Хрватот Никола Прелчец краде топка на 20 метри пред голот на гостите, шутира ниско по земја и носи водство за Борец

РАБОТНИЧКИ – АК. ПАНДЕВ (1-2)

1-2 – 78′ – ГООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Крстовски со волеј удар шутираше од пеналтикот и со помош на двата дирека некако ја внесе топката зад грбот на Шишковски

СТРУГА ТЛ – ШКУПИ (1-1)

1-1 – 74′ – ГООООЛ ЗА СТРУГА ТЛ. Стружани експресно израмнуваат. По нафрлањето од десната страна, младиот Абдулхади Јахја од непосредна близина стрела во мрежата на гостите

СТРУГА ТЛ – ШКУПИ (0-1)

0-1 – 67′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Бразилецот Сержињо ги носи чаирчани до водство на гостувањето во Струга

БОРЕЦ – ШКЕНДИЈА (0-0)

65′ – Одлична шанса за Шкендија. Радески во убав обид со глава од 7-8 метри, но брани Мустафа

РАБОТНИЧКИ – АК. ПАНДЕВ (1-1)

66’ – Шанса за Јаго Гомез, шутираше од десната страна, но Чубраковиќ одлично одбрани

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (2-2)

2-2 – 60′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Тимовски израмнува за Силекс

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-2)

1-2 – 47′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Фернандо играше со рака во гостинскиот шеснаесетник. Пеналот успешно го изведе Денис Ристов за намалена предност на Македонија ЃП

• Почеток на вториот дел на натпреварите од 4. коло во ПМФЛ…
  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ….

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-2)

0-2 – 42′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Извонредна соло акција на Бенјамин Демир, кој се проби во домашниот шеснаесетник и од десеттина метри носи водство од 0-2 за „лавовите“

38′ – 100% шанса за Борец. Христов директно од слободен удар откосо од околу 25 метри, но гредата го спасува голот на Шкендија

1-1 – 40′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Николче Шаркоски успеа да го израмни резултатот со шут од речиси 30 метри, а благодарение на грешката на гостинскиот голман Чубраковиќ

РАБОТНИЧКИ – АК. ПАНДЕВ (0-1)

37′ – Шанса за Работнички, Крстевски сакаше да го проигра Марковиќ, одбраната на Академија Пандев спаси во последен момент

34′ – Марковиќ шутираше од слободен удар од 25 метри, Чубраковиќ одби, се создаде мешаница, но нема гол за Работнички

28′ – Одлична шанса за Шкендија. Мици нафрли од левата страна, Радески со глава од само неколку метри но Мустафа брани под самата греда исфрлајќи во корнер

25′ – Хрватот Никола Прелчец во убава можност кај Борец, шутира од 15 метри но покрај десниот дирек од голот на Шкендија

29′ – Шаркоски нафрли од десната страна, но Чубраковиќ беше присебен

!!! – 19′ – ПЕНАЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Бесарт Ибраими шутираше ниско по земја во десниот агол, но домашниот голман Бурхан Мустафа одлично брани спречувајќи водство на гостите!

17′ – 100% шанса за Шкендија. Бесарт Ибраими одлично шутираше од 16 метри, но дирекот го спаси голот на Борец

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-1)

0-1 – 15′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Еврогол на Бразилецот Фернандо Родригез кој погоди директно од слободен удар од околу 25 метри

8′ – Бесарт Ибраими се обидува со шут од 16 метри, но лесен плен за домашниот голман

7′ – Нова 100% шанса за Академија Пандев. Дориев шутира од 25 метри, ја погоди гредата од голот на Работнички

0-1 – 1′ – ГООЛ за Академија Пандев. Огромна грешка на Шишковски, му подари топка на Сашко Пандев кој со шут од 17 метри ја затресе мрежата во првата минута

• Почеток на натпреварите од 4. коло во ПМФЛ…

• Познати составите за пресметката меѓу Работнички и Академија Пандев…

• Познати почетните состави и за дуелот во Велес меѓу Борец и Шкендија…

Во 4. коло од ПМФЛ, Работнички и Академија Пандев во интересна пресметка на „Тодор Проевски“ арената. Шкендија по три натпревари без триумф, во потрага по првата победа на гостувањето против Борец во Велес, а Струга ТЛ атакува на нов триумф против Шкупи.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.