ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Неверојатна драма…. Шкупи со пресврт за две минути во судиското продолжени слави!

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 36. КОЛО….

Скопје: РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ (1-2)

Илијоски 84′ – Устабаши 88′, 90’+2

Тетово: РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (3-2)

Рамадани 41′, 44′, Усеини 77′ – Љума 12′, Бојку 86′

Струмица: АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (1-1)

Димов 74′ – Фелипе 65′

Кратово: СИЛЕКС – БЕЛАСИЦА (2-1)

Дурански 6′, Георгиев 72′ – Денковски 66′

Кочани: ПОБЕДА – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-3)

Макота 80′ – Демир 39′, Божиновски 51′, Адеми 70′

======================================================================================

  • КРАЈ НА СИТЕ НАТПРЕВАРИ…. НЕВЕРОЈАТНА ДРАМА ВО СКОПЈЕ. Шкупи со пресврт го победи Работнички за европски излез. И Македонија ЃП оди во Европа!

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ (1-2)

1-2 – 90’+2 – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Неверојатна драма! Велиу асистираше, а Устабаши постигнува гол за триумф и за европски пат на Шкупи!

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ (1-1)

1-1 – 88′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Устабаши носи израмнување!

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ (1-0)

1-0 – 84′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Гофри продре по десната страна, уфрли во средината за Баже Илијоски, кој егзекутираше од десетина метри!

ПОБЕДА – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-3)

1-3 – 82′ – ГОООЛ ЗА ПОБЕДА. Макота постигнува гол за Победа, за намалување на предноста на „лавовите“

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (1-1)

1-1 – 74′ – ГООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. По корнерот од десната страна на Велинов, највисок во скокот со глава Диме Димов кој ефектно со глава сместува во мрежата на гостите

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (3-1)

3-1 – 77′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Мухамед Усеини веќе носи предност и од 3-1 за Ренова

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ (0-0)

73’ – Ндонг нафрли од левата страна, но Исени задоцни во петерецот на Работнички

ПОБЕДА – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-3)

0-3 – 70′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Илиред Адеми носи водство од 0-3 за „лавовите“ кои веќе со сигурност обезбедуваат европска виза

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-1)

0-1 – 65′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Убава акција на Битанг по десната страна, го проигрува пред голот на струмичани Фелипе кој од 10 метри прецизно стрела ниско по земја

СИЛЕКС – БЕЛАСИЦА (1-1)

1-1 – 66′ – ГОООООЛ ЗА БЕЛАСИЦА. Христијан Денковски го израмнува резултатот во Кратово

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (2-1)

54′ – Последни професионални минути за Фисник Нухи. Фудбалерот на Ренова ја завршува кариерата, па дуелот со Шкендија е последен за него… Нухи во 54. минута ја напушти играта испратен со овации од соиграчите и навивачите, а на негово место влезе Мустафов.

ПОБЕДА – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-2)

0-2 – 51′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Капитенот Боби Божиновски ја зголемува предноста за „лавовите“

  • Почеток на второто полувреме…
  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ НА ДУЕЛИТЕ ОД ПОСЛЕДНОТО КОЛО ВО ПМФЛ…

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (2-1)

2-1 – 44′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Неверојатен пресврт за само три минути. Рамадани со втор гол за водство на „гипсарите“

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (1-1)

1-1 – 41′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Емран Рамадани израмнува на дуелот во Тетово

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ (0-0)

40′ – Исени шутира од 25 метри, Јанков одбрани

ПОБЕДА – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-1)

0-1 – 39′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Со голот на Бенјамин Демир, Македонија ЃП поведува против Победа на дуелот во Кочани

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-0)

29′ – Убава шанса за Марио Крстовски, но не успева да реализира

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ (0-0)

25′ – Исени шутира крај дирекот од голот на Јанков

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ (0-0)

16′ – Одлична шанса за Ацковски. Од 16 метри шутираше за малку крај дирекот

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (0-1)

0-1 – 12′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Енсар Љума шутира од десетина метри, топката зафаќа еден од домашните дефанзивци и отседнува во мрежата

РАБОТНИЧКИ – ШКУПИ (0-0)

6′ – Пеев шутира над голот по корнерот за Работнички од левата страна

СИЛЕКС – БЕЛАСИЦА (1-0)

1-0 – 6′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Филип Дурански во раната фаза од натпреварот носи водство за кратовци

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-0)

3′ – „Пандевци“ пред своите навивачи со овој натпревар го слават и освојувањето на трофејот во Купот на Македонија…

  • ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД ПОСЛЕДНОТО КОЛО ВО ПМФЛ….

  • Долгогодишните македонски судии Жарко Тодороски од Охрид и Ѓорѓи Карајанов од Гевгелија завршуваат со активното судење. За нив дуелот меѓу Академија Пандев и Вардар во Струмица ќе биде последен во професионалната кариера, па добија пригодни подароци од двете екипи…

  • Работнички и Шкупи ќе играат пред празни трибини на арената „Тодор Проевски“ во Скопје. Познати и составите за денешната пресметка…

  • Македонија ЃП ќе има лесна задача за триумф и да се избори за европски настап следната сезона, со оглед на тоа што прилепска Победа на денешниот дуел во Кочани ќе настапи комплетно во младински состав

======================================================================================

Во последното коло од сезоната 2018/2019 во македонската Прва лига единствено разрешување на ситуацијата кои две екипи ќе обезбедат европска виза, по Шкендија и Академија Пандев. Тоа што Вардар не доби, поради финансиските проблеми, европска виза отвори уште две места за квалификациите за Лига Европа за кои денеска се борат Работнички, Шкупи, Ренова и Македонија ЃП.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...