ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Шкендија лесно со Скопје, Работнички ИЗРАМНУВА во Струмица!

Струмица: АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – РАБОТНИЧКИ (1-1)

Балдовалиев 51′ – Сержо Јуниор 94′

Прилеп: ПОБЕДА – СИЛЕКС (0-2)

Тимов 20′, Ѓорѓевиќ 65′

Скопје: ВАРДАР – ПЕЛИСТЕР (18 ч.)

ТАБЕЛА: Шкендија 40 бода, Вардар(-3) 26, Академија Пандев 25, Силекс 25, Работнички(-1) 20, Шкупи(-1) 18, Ренова 17, Пелистер(-1) 15, Победа 15, Скопје(-1) 9 бода.

=========================================================================

КРАЈ И НА НАТПРЕВАРОТ ВО СТРУМИЦА!

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – РАБОТНИЧКИ (1-1)

1-1 – 90+4′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Прекрасна акција по левата страна на Кире Маркоски, нафрла на вториот дирек каде Сержо Јуниор со евро-гол под самата греда стрела за израмнување

Крај и на дуелот во Тетово. Лесна победа за Шкендија!

Крај на натпреварите на Чаир во Скопје и во Прилеп. Победи на Шкупи и Силекс!

ПОБЕДА – СИЛЕКС (0-2)

81′ – Втор жолт картон и исклучување за Јорданчо Наумоски во редовите на Победа

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – РАБОТНИЧКИ (1-0)

!!!! – 76′ – Каква промашување на Погосјан. Сам на 5-6 метри пред голот на Академија Пандев, непречен од никого не успева да погоди празен гол!

ШКЕНДИЈА – СКОПЈЕ (4-0)

74′ – Обид на Хасани од слободен удар од околу 18 метри и за четврти гол, но брани голманот на Скопје

ШКУПИ – РЕНОВА (4-1)

4-1 – 71′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Ермедин Адем носи водство и од 4-1 за тимот од Чаир

!!! – 65′ – 100% шанса за Сашко Пандев. Сам излезе на 10 метри пред голот на Работнички, очи во очи со Божиновски, но шутира покрај голот

0-2 – 65′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Милош Ѓорѓевиќ носи предност и од 0-2 за Силекс во Прилеп

4-0 – 60′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. По центаршутот од десната страна, Хасани од 6-7 метри со глава го постигнува и својот трет гол на мечот

ШКУПИ – РЕНОВА (3-1)

3-1 – 59′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Со вториот гол на Јашароски, Шкупи повторно води со два гола предност

ШКЕНДИЈА – СКОПЈЕ (3-0)

3-0 – 53′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Со голот на Егзон Бејтулаи Шкендија веќе убедливо води со 3-0

Akademija

1-0 – 51′ – ГООООЛ ЗА АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ. Брз контранапад на домашните, Ѓорги Марков проби по десната страна одлично го проигра Балдовалиев пред голот на Работнички кој од прва шутира за водство

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – РАБОТНИЧКИ (0-0)

48′ – Убав продор на Гофри, но Вујанац на време истрчува и некаде на 15 метри принудува грешка на офанзивецот на Работнички

Почеток на вториот дел од натпреварите во 16. коло…

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ НА ЧЕТИРИТЕ ДУЕЛИ ОД 16. КОЛО ВО ПМФЛ…

43′ – Убав центаршут од десната страна на Марков, но Балдовалиев за малку прекраток пред голот на Работнички

Akademija Pandev - Rabotnicki 1

ШКЕНДИЈА – СКОПЈЕ (2-0)

2-0 – 38′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Цуцули соборен во гостинскиот шеснаесетник, капитенот Хасани прецизен од белата точка!

31′ – Обид на Стјепановиќ од околу 20 метри, топката се одбива од еден од домашните но Вујанац сигурен на голот на Академија Пандев

ШКЕНДИЈА – СКОПЈЕ (1-0)

31′ – Одлична шанса за Бесарт Ибраими. Се најде во идеална позиција на 12 метри сам пред голот на Скопје, но шутираше крајно непрецизно

ШКУПИ – РЕНОВА (2-1)

2-1 – 30′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Со погодокот на Фатон Јусуфи гостите ја намалуваат предноста на Шкупи

22′ – Гофри и Кире Маркоски во акција за гостите, но домашните ја расчистуваат опасноста пред својот гол

21′ – Емини шутира од околу 20 метри, но за малку покрај левиот дирек од голот на гостите

ШКУПИ – РЕНОВА (2-0)

2-0 – 20′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Одличен удар на Јашароски, Шкупи веќе води со 2-0

ПОБЕДА – СИЛЕКС (0-1)

0-1 – 20′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Филип Тимов прецизно шутира од 15 метри, носејќи водство за гостите во Прилеп

ШКУПИ – РЕНОВА (1-0)

1-0 – 13′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Со погодокот на Кристијан Стојкоски, Шкупи поведува во пресметката со Ренова

1-0 – 11′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Одлична акција на домашните по левата страна. Ибраими по левата страна во продор, одлично го проигрува Хасани кој од десеттина метри од прва стрела во долниот лев агол од голот на Скопје

ШКЕНДИЈА – СКОПЈЕ (0-0)

9′ – По корнерот од десната страна на Хасани, Алими се обиде со шут од околу 20 метри но непрецизно

5′ – Мирен почеток на пресметката во Струмица, игра на средината од теренот во првите пет минути

2′ – Прва шанса за Шкендија. Ферхан Хасани одлично шутира од 16 метри, но сантиметри покрај левиот дирек од голот на Скопје

Akademija Pandev - Rabotnicki 3

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 16. КОЛО ВО ПМФЛ…

• Познати составите за пресметката меѓу Академија Пандев и Работнички на „Младост“ во Струмица…

Состави Академија Пандев - Работнички

• Шкендија со Хасани, Жуниор, Емини и Ибраими во нападот по нови три бода…

Состави Шкендија - Скопје=========================================================================

Стартуваат натпреварите од 16. коло во 2017/18 сезона во Првата фудбалска лига на Македонија. Шкендија атакува на нов триумф против Скопје, а интересен дуел се очекува и во Струмица каде Академија Пандев го пречекува Работнички. Вардар и Пелистер ќе играат од 18 часот.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.