Рајковиќ главната фаза во ВТБ лигата ја почна со убедлив триумф

Најдобриот македонски кошаркарски стратег каде што застана во првата фаза, таму продолжува во главната фаза во ВТБ лигата. Тој со својата ЦСКА Москва успеа да стигне до рутински и убедлив триумф против Москва од 94-70 во 1. коло од победничката фаза во руската лига.

Гостите одиграа во егал во првата четвртина и по десет минути далеку попознатиот клуб од главниот град на Русија имаше само еден поен предност (20-19). До полувремето „армејците“ уфрлија во повисока брзина и веќе на пауза имаа двоцифрена предност од (47-34).

До крајот само рутински го приведоа мечот за конечни 94-70. Ливио Жан Чарлс со 16 поени беше прво име кај победникот, додека кај поразените по четиринаесет уфрлија Платонов и Кљуев.