Рајковиќ и ЦСКА Москва остануваат „перфектни“ во ВТБ лигата

Еден од најдобрите македонски тренери Емил Рајковиќ продолжува со перфектната сезона со својата ЦСКА Москва во руската ВТБ лига, откако славеше на гостински терен кај Нижни Новгород со 70-89 во вториот натпревар од главната фаза.

Натпреварот почна израмнето и по првите десет минути беше егал 24-24. Избраниците на Емил Рајковиќ заиграа подобро во вториот период и успеаја на големата пауза да заминат со позитива од четири поени (44-48). Изненадувачки домаќинот одлично го почна второто полувреме и во еден момент стигна и до плус три 58-55. Сепак, гостите се сконцентираа и до крајот на третиот период успеаја да ја вратат позитива од четири поени од полувремето (61-65).

Конечно во последниот период разликата во квалитет дојде на виделина. „Армејците“ заиграа на едно повисоко ниво и на крајот стигнаа и до сигурен триумф од 70-89. Алексеј Швед со 21 поен беше прво име во победничкиот табор, додека кај поразените Драган Апиќ уфрли 16.

 

 


Standings provided by Sofascore

Се вчитува...