Ракометарите останаа без медал на МИ

Ракометната репрезентација на Македонија загуби од Србија со 29-34 во натпреварот за третото место на турнирот на Медитеранските игри кои се одржуваат во алжирскиот град, Оран.

„Црвено-жолтите“ одлично го отворија натпреварот. Во првата половина од првото полувреме одиграа неверојатно, а во неколку наврати имаа и плус три (8-5, 9-6 и 10-7). Сепак, до крајот на првите 30 минути Србите заиграа далеку пдобро и на пауза заминаа со предност од 13-15.

Како и на претходните натпревари на турнирот, избраниците на Кирил Лазаров доживеаја пад во второто полувреме. Поискусните Срби тоа го искористија и на крајот дојдоа до лесен триумф од 29-34. Костадин Петров со пет гола беше најефикасен во нашиот тим, додека кај победникот Воркапиќ заврши со шест погодоци.

Македонија Медитеранските игри ги заврши на најнеблагодарното четврто место.

 

Се вчитува...