Рибакина ја елиминираше Швјонтек на Австралија Опен

Ига Швјонтек претрпе пораз во осминафиналето од Австралија Опен. Првата тенисерка на светот беше елиминирана од фантастичната Елена Рибакина која славеше со 2-0 (6-4, 6-4) и се пласираше во четвртфиналето.

Таму силите ќе си ги одмери со Јелена Остапенко која приреди сензација славејќи проитв Коко Гауф со 2-0 (7-5, 6-3).

Се вчитува...