Сега е и официјално: Флик останува селектор на Германија

Ханси Флик ќе остане селектор на Германија и покрај фијаското на оваа селекција на светскиот шампионат во Катар. Германците втор мундијал по ред не успеваат да ја минат групната фаза, а челниците на федерацијата исто како и пред четири години во Русија со Јоаким Лев, повторно се решија да не направат промена на кормилото на националниот тим.

Веднаш по фијаското се најавуваше смена, како потенцијални наследници најзвучни имиња беа Клоп и Тухел, за на крајот сепак Флик да го преживее ова фијаско.

„Како екипа можеме да постигнеме многу повеќе од она што го покажавме во Катар. Ова е промашена шанса, но ќе ја научиме лекцијата“, изјави Флик.

Не се сомневаме во квалитетите на нашиот селектор. Веруваме дека тој заедно со екипата ќе успее да го надмине овој предизвик“, објави првиот човек на федерацијата, Ханс-Дитер Флик.

Ханси Флик е селектор на Германија од август 2021 година, кога на оваа функција го наследи Јоаким Лев. Тој има договор со федерацијата до ЕВРО 2024.

Се вчитува...