Сеир на годината – Европски нисколигаши, меѓу кои и ФК Осогово формираат „Бетон-лига“

Не стивнуваат реакциите за формирањето на Суперлигата во која ќе учествуваат најбогатите 12 тима од Европа. Голем дел од фудбалските вљубеници во светот се против формирање на ова натпреварување, а веќе и голем дел од фудбалерите се против тоа што го направија сопствениците на клубовите во кои настапуваат.

Сепак, дел од европски нисколигаши меѓу кои е и македонскиот Осогово го имаат веројатно и најиновативниот предлог кој прераснува во сеир на европските гиганти. Имено, тие планираат да формираат Бетон-лига со како би можеле да го „спасат“ фудбалот, нешто за што се залагаат и гигантите со формирањето на Суперлигата.

Во оваа лига покрај ФК Осогов, засега се „потврдени“ и ФК Милјаковац, Јунајтед оф Манчестер…

 

Се вчитува...