Шампионот, шампионски во Саудиска Арабија – Ферстапен ја доби битката со Леклер

Форулма 1 шампионатот продолжува во возбудливо темпо и по втората трка од сезоната во која актуелниот шампион Макс Ферстапен успеа да стигне до првата победа откако во интересна завршница славеше пред Шарл Леклер.

Возачот на Ред Бул кој започна од четвртото место извозе одлична трка, уште од самиот почеток успеа да го завери своето место меѓу најдобрите три, а на три круга пред крајот успеа да ја добие битката со возачот на Ферари.

Второто место му припадна на Леклер, додека на пиедесталот се искачи и Саниз. Четвртото место му припадна на Перез, додека бодови освоија и Расел, Окон, Норис и Гасли.

Се вчитува...