Шарл Леклер до пол-позиција во Мајами

Шарл Леклер од Ферари е освојувач на пол-позицијата на премиерната трка за Големата наград а на Мајами воп Формула 1 шампионатот. Од првиот ред заедно со Монтежанецот ќе стартува неговиот клупски колега, Шпанецот Карлос Сајнц.

Вториот стартен ред им припадна на главните ривали на возачите на Ферари, Макс Ферстапен и Серхио Перез во Ред Бул. Во топ 10 уште се најдоа и Ботас, Хамилтон, Гасли, Норис, Цунода и Строл.

Трката за големата награда на Мајами е закажана за утре од 21.30 часот.

 

Се вчитува...