Енрике го објави списокот: Шпанија го доби најмладиот репрезентативец во историјата!

Селекторот на репрезентацијата на Шпанија, Луис Енрике го објави списокот на играчи на кои смета за завршниот турнир во Лигата на нации. Листата на повикани имиња го вклучува името на Пабло Мартин Панзе Гавира попознат како Гави.

Станува збор за фудбалер на Барселона кој со овој повик стана најмладиот фудбалер во историјата кој се најде на списокот на сениорската екипа. Гави има 17 години и 62 дена и е првиот од генерацијата родени 2004 година, кој ќе игра за една сениорска селекција.

Пред Гави, најмладиот Шпанец беше Анхел Зубиета, кој беше на списокот на сениорска репрезентација на возраст од 17 години и 284 дена во 1936 година. Енрике веќе претходно најави дека Шпанија почнува да ја подмладува репрезентацијата, за што сведочи списокот за претстојните октомвриски натпревари.

 

 

 

 

 

Се вчитува...