Шпанија и Португалија се обединија, па заедно ја објавија својата кандидатура за организирање на Светското првенство во 2030 година

Шпанија и Португалија ќе се обидат заеднички да ја добијат организацијата на Светското првенство во фудбал во 2030 година. Симболичната церемонија се одржа синоќа пред подготвителниот натпревар на двете репрезентации за ЕВРО 2020. Пријателскиот натпревар на стадионот „Ванда Метрополитано“ во Мадрид кој заврши нерешено 0-0.

На церемонијата присуствуваа шпанскиот крал Фелипе Шести и португалскиот претседател Марсело Ребело де Соуса. По тој повод, премиерите на двете земји потпишаа договор за заедничка кандидатура. По тој повод, двете репрезентации носеа маици со натпис „Вамос-2030“ (Ајде да одиме-2030). Во исто време, овој натпревар го одбележа стогодишнината од првиот меѓународен натпревар на Португалија, исто така против Шпанија.

Челниците на Шпанија и Португалија сакаат да ја изразат својата желба и посветеност да бидат домаќини на Светското првенство во 2030 година“, се вели во договорот.

Катар е следниот домаќин на Светското првенство во 2022 година, додека Канада, САД и Мексико ќе бидат заеднички организатори четири години подоцна.

Одлуката за местото на Светското првенство во 2030 година ќе ја донесе ФИФА во 2024 година, а процесот на наддавање ќе започне во 2022 година. Покрај заедничката кандидатура на Шпанија и Португалија, во трка ќе влезат Уругвај, Аргентина, Парагвај и Чиле, кои како квартет би го организирале завршниот турнир на Светското првенство. Нивната желба е да ја добијат организацијата на стогодишнината од првото Светско првенство во 1930 година во Уругвај.

Се вчитува...