Шпански фудбалски тренер почина од коронавирус

Франциско Гарсија, млад 21-годишен тренер на фудбалскиот клуб од Малага, Атлетико Портада Алта кој боледувал од и од леукемија починал утрово како последица на коронавирусот. Неговата кревка здравствена сосотојба предизвикана од претходната болест направила тој да биде поранлив од лицата на негова возраст. Дека боледува од леукимја бил информиран дури откако отишол во болница со симптоми на коронавирус. Состојбата му се влошила за многу кратко време.

„Францииско беше одлично момче и талентиран тренер. Во шок сме. Од болницата ми се јавија вчера вечер во 19 часот да ми кажат дека состоајбата му е стабилна. Само по еден час дојде до драстична промена. Коронавирусот дојде заедно со болеста која ја имал“ – објаснува претседатлот на клубот, Пеп Буаено.

Речиси 300 лица почнаа во Шпанија од коронавирусот, Гарсија е петтиот од Малага, но останатите жртви се лица постари од 70 години.

 

Се вчитува...