Сколари и сврти грб на „првата љубов“, легендарниот Бразилец го раскина договорот со Греми

Легендарниот тренер од Бразил, Луиз Фелипе Сколари, повеќе не е на клупата на својот Греми, клубот што го сака најмногу од сите што досега ги тренираше.

Поранешниот селектор на Бразил го презеде Греми во моментот кога овој тим беше последен на табелата, целта беше опстанок, а во моментов клубот е претпоследен и големото прашање е дали ќе стигне до целта.

Генерално, Сколари забележа девет победи и девет порази на 21 натпревар за Греми откако пристигна на 7 јули оваа година, со три нерешени резултати.

Спортска јавност очекува да види која ќе биде следната дестинација на легендарниот 72-годишен тренер, кој својата кариера ја стартуваше од 1982 година кога го водеше тимот на ЦСА. Неговиот најголем успех секако е освојувањето на Светското првенство во 2002 година со Бразил, а на клупско ниво, тој го постигна најголемиот успех со Греми и Палмеирас, како и во Гранж во Кина.

Се вчитува...