Спектакл, драма и шок за Бруклин: Милвоки во финалето на Истокот (ВИДЕО)

Кошаркарите на Милвоки ќе играа во финалето на Истокот во НБА лигата откако во драматичен натпревар го елиминира Бруклин, славејќи во седмиот меч со 111-115.

Во драматичен и неизвесен меч од мајсторката, Милвоки во последните секунди влезе со предност од два поени, но Кевин Дурант на две секунди пред крајот постигнува кош за 109-109, па го носи мечот кон продолженија.

Дополнителните пет минути донесоа одлична игра во одбраната, промашувања и само осум поени. Дурант во одлучувачките моменти промаши два шута, додека на спротивната страна Крис Мидлтон и Брук Лопез погодија за голема и изненадувачка победа на Милвоки.

Дурант беше најдобар поединец на мечот со 48 поени, а имаше поддршка и од Харден со 22 поени. Сепак, неиграњето на Ирвинг се покажа како голем хендикеп.

На спротивната страна Јанис Антедукомбо со 40 поени и 13 скока предводеше, заедно со Мидлтон со 23 поени и 10 скока.

Милвоки се уште го чека својот противник во финалето на Истокот. Во мајсторката од полуфиналето ќе играат Атланта и Филаделфија.

Се вчитува...