Стоп за Јувентус, само бод против Пандев и Џенова

Џенова е екипата што прва успеа да му земе бод на Јувентус во „Серија А“ сезонава откако тимот на нашиот Горан Пандев по голема битка ремизираше 1-1 на гостувањето во Торино.

Јуве делуваше сигурно на патот до деветтата победа во низа кога Кристијано Роналдо рутински погоди за 1-0, но шокот се случи во вториот дел, кога одбраната на „старата дама“ за момент заспа, гостите набрзина изведоа корнер и преку Беса стигнаа до израмнување.

Алегри фрли се на една карта во завршницата, во игра влегоа Коста, Дибала и Бернардески, но Јуве сепак не успеа да постигне втор гол. Пандев влезе во игра во 85. минута и пет минути подоцна доби жолт картон, но најважно сепак е што Џенова успеа да остане непоразена на најтешкото гостување во „Серија А“.