Суперкомпјутер го откри освојувачот на Мундијалот

Помалку од два месеца не делат од Мундијалот во Катар, а во пресрет возбудувањата, англиската обложувачка апликација (СБК) направи прогноза за исходот од првенството со помош на суперкомпјутер кoj го одлучи освојувачот на трофејот.

Тоа ќе биде Бразил кој во финалето ќе ја совлада репрезентацијата на Франција, додека во мечот за трето место ќе се сретнат Аргентина и Белгија, а „гаучосите“ ќе се радуваат на победа.

Интересно, еден од фаворитите за освојување на Мундијалот, Англија според суперкомпјутерот својот настап ќе го заврши во четвртфиналето.

Се вчитува...