Тајрон Лу назначен за нов тренер на ЛА Клиперс

Тајрон Лу е назначен за нов тренер на Лос Анџелес Клиперс, пренесуваат американските медиуми. Лу минатата сезона работеше како помошник на Док Риверс во клубот, а по неочекуваната елиминација на Клиперс од Денвер Нагетс искусниот стратег заработи отказ.

Лу како тренер ја освои шампионската титула во 2016 година кога беше на чело на Кливленд Кавалирс, а во финалето неговиот тим успеа да се врати од негатива од 3-1 против Голден Стејт Вориорс и да стане првиот тим кој успеал да се врати од ваква негатива во финалните серии.

 

 

View this post on Instagram

 

Ty Lue has agreed to a deal to become the next coach of the Clippers.

A post shared by @ nbatv on

Се вчитува...