Тениски поен на годината: Куевас со „магичен удар“ против Надал

Пабло Куевас e „авторот“ на најдобриот тениски потег годинава откако Уругваецот блесна токму во пресметката со првиот носител Рафаел Надал Шпанецот реши да излезе на мрежа, но тогаш Куевас неочекувано се реши за … удар низ нозете, со што го изненади прворангираниот светски тенисер, добивајќи заслужени овации од присутните во арената во Париз.

И покрај големата борба, на крајот сепак во следната рунда се пласираше Рафаел Надал, по победата од 2-1 во сетови (6-3, 6-7, 6-3).

Се вчитува...