Тимо Вернер на радарот на Атлетико Мадрид

Тимо Вернер пристигна во редовите на Чесли како големо засилување од редовите на Лајпциг за 53 милиони евра, но со себе не успеа да ја пренесе и одличната голгетерска форма. Германецот претходната сезона почесто се наоѓаше во фокусот на јавноста по промашените шанси отколку постигнати погодоци.

Во првата година во „синиот“ дрес запиша 12 гола и 15 асистенции на вкупно 52 одиграни натпревари, а сега падна во втор план по доаѓањето на Ромелу Лукаку. Оваа сезона одигра само осум натпревари, без ниеден меч во Лигата на Шампионите.

Со Лукаку во своите редови, како и пополнетите крилни позиции за Вернер нема место во тимот па се поверојатно е дека ќе го напушти „Стемфорд Бриџ“. За неговиот потпис постои интерес од Баерн Минхен и поранешниот тренер Јулијан Нагелсман, а во трката сега влезе и Атлетико Мадрид кој е во потрага по нов напаѓач.

Се вчитува...