ЦСКА Москва триумфално низ Минхен: Го доби дербито со Баерн во Евролигата

ЦСКА Москва триумфираше со 81-89 на гостувањето против Баерн Минхен во дербито на десеттата рунда натпревари во Евролигата.

Во дуелот на второ и третопласираната екипа во евролигашкото натпреварување, на крајот Русите беа поуспешни благодарение на одлично одиграното второ полувреме низ кое стигнаа до пресврт-триумф.

Најефикасен во победата на гостите беше Мајк Џејмс со 23 поени, а со 18 поени заврши Никола Милутинов, кој дополни и со 12 скока. Болдвин со 19 поени беше најдобар кај Баерн Минхен, а Рејнолдс дополни со 18 поени.

Во првиот натпревар од денешната програма Анадолу Ефес на гостински терен славеше убедливо со 77-105 против Химки, додека Басконија, пак, на домашен терен триумфираше со 93-72 против Панатинаикос.

Се вчитува...